مجله آموزشی سایتک

مقالات به‌روز و کاربردی برای افزایش سطح دانش شما

وردپرس چیست؟چرا باید از وردپرس استفاده کرد؟

وردپرس چیست؟چرا باید از وردپرس استفاده کرد؟

در این مقاله قصد داریم تا به سیستم مدیریت محتوای وردپرس بپردازیم.شاید برای شما سوال به وجود آمده باشد وردپرس چیست؟چرا باید از وردپرس استفاده کرد؟ چه سایت هایی با وردپرس ساخته میشود؟چه ویژگی دارد؟با چه زبان برنامه نویسی شده است؟از این دست سوالات همیشه برای کاربران وجود دارد و پیش می آید ،پس با ما همراه باشید در ادامه جواب سوالات خود را به دست بیاورید.

وردپرس چیست؟

وردپرس را میتوان این گونه معرفی کرد که یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) است،که برای راه اندازی و ایجاد سایت و وبلاگ مورد استفاده قرار میگیرد.زمانی که وردپرس عرضه شد تنها قصد کمک به وبلاگ نویسان بود،که امکانات خوبی را برایشان فراهم میکرد تا وبلاگ نویسان هم به صورت رایگان وردپرس استفاده کنند و وبلاگ های خود را مدیریت کنند.سپس به صورت یک سامانه مدیریت محتوا “Content management system” و به صورت متن باز عرضه شد.

وردپرس با زبان برنامه نویسی پی اچ پی (PHP) نوشته شده است،که از پایگاه داده مای اس کیوال(MySql) برای ذخیره اطلاعات استفاده میکند. همچنین نسخه‌ای برای پست‌گرس‌کیوال نیز موجود است.میتوانم با اطمینان بر اساس تجربیات شخصی و نمونه هایی که مشاهده کرده ام این را  بگویم که وردپرس با انعطاف بالایی که دارد به شما این امکان را میدهد که هر نوع وب سایت را با وردپرس ایجاد کنید.

همانطور که اشاره کردم وردپرس به صورت رایگان و متن باز رائه شده ، اگر معنی متن باز را نمیدانید به نرم افزاری گفته میشود که کد منبع آن توسط هر کسی قابل بازبینی ،بررسی ،ویرایش و توسعه داده شود.یعنی هر برنامه نویسی میتواند بادستکاری و ایجاد تغییر در بخشی از نرم افزار نوع شخصی سازی هایی را انجام دهد.

خالق وردپرس مت مولنوگ است که در تاریخ ۲۷ می سال ۲۰۰۳ وردپرس را به صورت رسمی معرفی و عرضه کرد.اولین نسخه وردپرس ۱٫۵ می باشد که هم اکنون در حال گردآوری این مقاله هستیم ۱۵ سال از اولین انتشار گذشته و بروزرسانی‌های مختلفی که در آن ایجاد شده است وردپرس را به یک سیستم مدیریت محتوای انعطاف پذیر تبدیل کرده است.شما قادر خواهید بود به غیر از وبلاگ های ساده با افزونه ها و طراحی های اختصاصی در پوسته های وردرس هر نوع سایتی که میخواهید را راه اندازی کنید.

 طراحی قالب وردپرس

وردپرس را میتوانید هم به صورت لوکال در سیستم خود نصب و راه اندازی کنید هم بر روی سرور،پس از نصب و راه اندازی شما میتوانید ظاهر قالب وردپرس خود را کاملا شخصی سازی نمایید.با رفتن به داشبورد و نمایش -> پوسته ها شما میتوانید قالب هایی که بر روی وردپرس شما نصب شده است را ببینید و در ابتدا سه مورد قالب بعد از نصب وردپرس وجود دارد که شما میتوانید با رفتن به بخش نمایش -> ویرایشگر پوسته با بلد بودن زبان Css،HTML،PHP قالب را تغییر داده و به صورت دلخواه خود دربیاورید.قالب های رایگان بسیار زیاد برای وردپرس وجود دارد که می توانید آن ها را در سرتاسر اینترنت جستجو کنید.

وردپرس در سایت رسمی خود با آدرس wordpress.org که در دسترس میباشید به شما منبع عظیمی از قالب ها و پوسته های وردپرسی را ارائه میدهد.شما میتوانید با انتخاب دسته بندی و فیلترهای مناسب شروع به جست و جو هر گونه قالب وردپرسی کنید ، قالب های وردپرسی موجود در سایت وردپرس شامل سایت خبری،فروشگاهی ،شخصی ، شرکتی و… می باشد.نام دیگر منبع وردپرس را مخزن وردپرس میگویند که منبع عظیمی از قالب های مختلف می باشد و شما برای دسترسی به به مخزن وردپرس میتوایند به آدرس wordpress.org/themes مراجعه نمایید.

افزونه های وردپرس

افزونه های وردپرس

بعد از سفارش سازی هایی که برای ظاهر سایت خود انجام داده اید کار به اتمام نمیرسد ،شما قادر خواهید بود هر نوع بخشی که میخواهید را به وردپرس خود اضافه نمایید.این کار را شما با پلاگین وردپرس یا با نام دیگری افزونه وردپرس که می نامند انجام دهید.افزونه های وردپرس تشکیل شده از بسته های نرم افزاری کوچکتر در وردپرس هستند که با اضافه شدن به وردپرس به عنوان مکمل عمل میکنند و با برنامه نویسی که شده اند وظیفه انجام مورد خاصی را به عهده میگیرند.

اگر بخواهیم افزونه وردپرس را با ذکر مثال برای شما مثال بزنیم میتوانیم به ساخت فرم تماس با ما اشاره کنیم.برای ساخت فرم تماس با ما در وردپرس افزونه های زیادی هم پولی و هم رایگان در مخزن وردپرس موجود است که یکی از محبوب ترین ها میتوان Contact Form 7 “فرم تماس ۷” اشاره کرد.پس از نصب و فعال سازی فرم شما میتوانید با چند کلیک و جا به جایی المان ها فرم مورد نظر خودتان را بسازید.

افزونه های زیادی در مخزن وردپرس موجود می باشد که شما میتوانید با رفتن به آدرس wordpress.org/plugins به تمام افزونه ها دسترسی داشته باشید و افزونه های بسیاری هم به صورت رایگان عرضه میشود که با فیلتر کردن و انتخاب دسته بندی مورد نظر خود به آن ها دسترسی داشته باشید.

توابع وردپرس

وردپرس چیست؟چرا باید از وردپرس استفاده کرد؟

یکی از موارد مهم وردپرس استفاده از توابع وردپرس است.تمامی افزونه ها و قالب های وردپرس برای کار کردن باید از توابع وردپرس استفاده نمایند.توابع وردپرس به زبان PHP نوشته شده است که برای نمایش اطلاعات پویا در وردپرس از آن استفاده می شود.اطلاعات پویا شامل اطلاعاتی است که در پایگاه داده وردپرس شما موجود می باشد ،می توان چند نمونه از این اطلاعات را که در پایگاه داده موجود می باشد را نوشته، برچسب نوشته، دسته‌بندی نوشته و… نام برد.حال برای نمایش آن ها باید از توابع وردپرس استفاده کرد تا در جایگاه های مورد نظر خود نمایش داد.

توابع وردپرس در زمان طراحی قالب و افزونه مورد استفاده قرار میگیرند ،برای استفاده از این توابع نیازمند این می باشید که کلیه توابع وردپرس را به درستی بشناسید و جایگاه فراخوانی و کاربرد هر دستور را بدانید.از این رو شما میتوانید با مراجعه به آدرس codex.wordpress.org از تمامی دستورات و توابع وردپرس آشنا شوید و برای این که قالب اختصاصی و افزونه شخصی خود را بسازید از آن استفاده نماید.

سئو در وردپرس

وردپرس چیست؟چرا باید از وردپرس استفاده کرد؟

یکی از مهم ترین عوامل در انتخاب یک سیستم مدیریت محتوا “CMS” قدرت بهینه سازی سایت برای موتور های جست و جو میباشد.میتوانم به جرات این را بگویم که با شخصی سازی هایی که میتوان در طراحی قالب های و افزونه های وردپرس انجام داد میتوان برای موتور های جستو جو کاملا بهینه سازی کرد.شاید برای شما سوال پیش بیایید که منظور از بهینه سازی چیست که میتوان به طور خلاصه موارد مهم را این گونه بیان کرد استفاده از تگ های H1 تا H6 ، بهینه سازی تصاویر،بهینه سازی و شخصی سازی جاوا اسکریپت،استفاده از میکرودیتا و…. که این موارد را در زمان طراحی باید اعمال کرد.با بزرگ شدن وردپرس میتوانید برای بهینه کردن آن هم از افزونه های موجود استفاده نمایید که یکی از محبوب ترین افزونه برای سئو و بهینه سازی Yoast SEO میباشد.

پشتیبانی و امنیت در وردپرس

یکی از مهم ترین موارد امنیت یک وب سایت می باشد که از نفوذ و سوءاستفاده هکرها در امان باشد.از این رو وردپرس هم مستثنی نبوده و هر بار در بروزرسانی خود موارد امنیتی و راه های ممکن که امکان نفوذ را به سودجویان بدهد را بررسی میکند و جلوی نفوذ را میگیرد.این را خاطر نشان میشوم در دنیای اینترنت به هیچ وجه نمیتوان گفت که ۱۰۰ در صد تضمین میکنم که مورد حمله و نفوذ قرار نمیگیرید ،از این رو هم وردپرس در کنار آپدیت و بروزرسانی های خود امکان استفاده از افزونه های امنیتی را به شما میدهد تا به صورت کامل به شخصی سازی موارد امنیتی بپردازید.

حال به پشتیبانی وردپرس می پردازیم همانطور که در بالا گفته شده است وردپرس داری سایت رسمی میباشد که شما میتوانید تمام مشکلات و سوالات خود را در آن جست و جو کنید و از طرفی هم سایت ایرانی و فارسی زبان در اینترنت بسیار زیاد می باشد که یکی از مهم ترین آن ها wp-persian.com میباشد که کمک زیادی به راه اندازی و آموزش در زمینه وردپرس فارسی کرده است.

خوشبختانه وردپرس در میان فارسی زبانان طرفدار بسیاری دارد و با جست و جو ساده میتوان به جواب سوال خود رسید.علاوه بر این موارد استفاده از وردپرس را کم هزینه بودن آن میتوان اعلام کرد شما برای راه اندازی یک وبلاگ شخصی یا حرفه ای قادر خواهید بود با جست و جو در فروشگاه های قالب وردپرس به مقایسه قیمت و خدمات آن بپردازید و از طرفی با کمترین منبع شروع به راه اندازی کسب و کار خود نمایید و سایت خود را به برنامه نویس دهید تا ایده ای که دارید را با کمترین هزینه نسبت به سایت هایی که به صورت اختصاصی با سیستم مدیریت محتوای اختصاصی نوشته می شود پیاده سازی نماید.

آیا به وردپرس اطمینان کنم؟

شاید هنوز به استفاده ازوردپرس برای راه اندازی سایت خود اطمینان کرده باشید و دو دل باشید،یک روش برای این که ببینید محبوبیت وردپرس چقدر است م و چقدر میتوان به آن اطمینان کرد استفاده سایت های بزرگ از آن است چند سایت بزرگ دنیا که از وردپرس استفاده میکنند را میتوان سی ان ان ،BBC America،Sony Music،PlayStation.Blogو… میتوان نام برد از طرفی هم سایت های بزرگ ایرانی که از سیستم مدیریت محتوا وردپرس استفاده میکنند را میتوان دانلودها،فونت ایران،دانلودلی ،ژاکت،مجله دیجی کالا و… نام برد. تا به امروز نیز بیش از ۷۰ میلیون سایت در دنیا از وردپرس استفاده میکنند و یکی از محبوب ترین نرم افزار وبلاگ‌نویسی تبدیل شده است.

جمع بندی

سایتک در این مقاله شما را با وردپرس آشنا کرده است .حال میدانیم که وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا است که با استفاده از آن میتوانیم اقدام به طراحی و ساخت سایت دلخواه خود کنیم، همین طور میتوانیم با استفاده از قالب و افزونه وردپرس و با استفاده از توابع وردپرس قادر خواهیم بود هر مدل که میخواهیم هر نوع محتوا و اطلاعات را نمایش دهیم.همین طور با سئو و بهینه سازی وردپرس نیز آشنا شده ایم و متوجه شدیم که وردپرس در میان CMS های موجود از محبوببیت بالایی در موتورهای جست و جو دارد و از سوی دیگر هم با پشتبانی وردپرس نیز آشنا شده ایم و با بزرگی جامع وردپرس نیز آشنا شده ایم.

مطالب مرتبط با این موضوع