مجله آموزشی سایتک

مقالات به‌روز و کاربردی برای افزایش سطح دانش شما

آموزش نصب وردپرس روی Cpanel

آموزش نصب وردپرس روی Cpanel

در این مقاله میخواهیم سایت مان را به محیط واقعی ببریم و آموزش نصب وردپرس روی هاست بپردازیم تا کاربران قادر به دیدن آن باشند.برای این کار باید با لوکال هاست خداحافظی کنیم و به سراغ سرویس های ارائه هاست برویم.وردپرس با هاست لینوکس سازگاری زیادی دارد که به سه صورت Cpanel ، Direct admin و Plesk موجود است.

ما در این مقاله میخواهیم آموزش نصب وردپرس روی هاست سی پنل رو به شما آموزش بدهیم.برای این منظور هاستینگ ها به دو صورت هاست برای کاربران ارائه می دهند یک هاست معمولی و یک هاست وردپرسی.هاست وردپرسی کاملا سازگار با وردپرس است و به شما این امکان را می دهد با یک کلیک آخرین نسخه وردپرس را روی آن نصب کنید.اگر هم هاست معمولی با پنل مدیریت سی‌پنل را تهیه کرده اید هیچ مشکلی ندارد و بهترین گزینه برای وردپرس است.

نصب وردپرس

یکی از موارد مهم قبل از شروع آموزش توجه به پیش نیازها و جزئیات است.قدم اول این است که ما میخواهیم یک سایت را در دنیای اینترنت راه اندازی کنیم و از دنیای لوکال هاست یا تستی خارج شویم.برای این کار شما ابتدا باید موارد زیر را انجام دهید :

  • تهیه هاست لینوکسی از شرکت های معتبر با پشتیبانی خوب
  • ثبت دامنه برای سایت
  • ست کردن دامنه بر روی هاست
  • دانلود آخرین نسخه وردپرس فارسی
  • شروع نصب و راه انداز وردپرس

با انجام موارد بالا حال قادر خواهیم بود شروع به آموزش نصب وردپرس بر روی Cpanel بپردازیم.

آموزش نصب وردپرس

برای نصب وردپرس بر روی سی پنل ابتدا باید آخرین نسخه وردپرس از سایت رسمی وردپرس را دریافت کنید.این را خاطر نشان می شویم که قبلا برای نسخه فارسی وردپرس حتما باید منتظر می مانیدم تا وردپرس فارسی آن را ارائه دهد تا ما قادر به دریافت آن باشیم.اما در حال حاظر با دریافت نسخه اصلی به شما این امکان را میدهد که به راحتی زبان مورد نظر خورد هنگام نصب انتخاب کنید.

پس از دریافت آخرین نسخه وردپرس به سه صورت میتوانید وارد Cpanel شوید.یک روش آسان آن وارد سایت ارائه دهند هاست خود شوید و سرویس مد نظری که خریده اید را انتخاب نماید و گزینه وارد شدن به Cpanel را انتخاب کنید.روش دوم این است که آخر آدرس سایت خود پورت “:۲۰۸۳” را وارد کنید و صفحه لاگین Cpanel به شما نمایش میدهد.روش سوم هم وصل شدن به صورت غیر مستقیم از طریق FTP است.

بارگذاری فایل فشرده وردپرس

زمانی که وارد Cpanel شدید باید وارد صفحه File Manager شوید مطابق تصویر زیر

ورود به بخش file manager

 

زمانی که بر روی File Manager کلیک کنید وارد صفحه ای میشوید که مشابه تصویر زیر سمت سمت چپ آن پوشه public_html را مشاهده میکنید.

 

ورود به بخش public_html

 

برای این که وردپرس را نصب کنید باید به پوشه pubilc_html که ریشه هاست شماست وارد شوید 

برای انتقال فایل های وردپرس خود در پوشه pubilc_html و نصب وردپرس باید به صورت زیر عمل کنید و گزینه upload را انتخاب کنید.

 

انتخاب گزینه upload برای بارگذاری فایل‌ها

پس از آپلود شدن فایل فشرده وردپرس باید بر روی پوشه زیپ آن راست کلیک کنید و گزینه Extract را انتخاب کنید تا پوشه وردپرس را از زیپ خارج کنید.

 

خارج کردن از حالت فشرده

 

پس از extract فایل فشرده وردپرس آن را حذف نمایید مطابق تصویر زیر

حذف فایل فشرده موجود در روت هاست

 

باید اکنون بر روی پوشه wordpress کلیک کنید تا وارد آن شوید و تمام فایل های موجود در پوشه را به بخش public_html انتقال دهید.با خود میگوید حتما چرا باید این کار را بکنیم؟

جواب این میشود میخواهید سایت شما با زدن آدرس دامنه به درستی نمایش داده شود برای این کار باید فایل های وردپرس را به public_html انتقال بدهیم چون روت اصلی است اگر این کار انجام نشود با زدن آدرس دامنه شما هیچ چیزی نمیتوانید ببنید و باید در انتهای آدرس دامنه wordpress/ را وارد کنید تا قادر باشید سایت را ببنید که این کار بی معنی است.

همان طور که شما در تصویر زیر می بینید باید تمام فایل های وردپرس را انتقال دهیم برای این کار ابتدا با زدن گزینه select all آن ها را انتخاب میکنیم و سپس گزینه Move را انتخاب میکنیم.

انتقال تمامی فایل‌های وردپرس به روت اصلی

شما در تصویر بالا گزینه Move را انتخاب میکنید مطابق تصویر زیر پنجره ای برای شما باز میشود ،در این پنجره مسیر فعلی فایل های شما نمایش میدهد که به صورت public_html/wordpress/ است.اکنون شما باید به شاخه روت بروید که منظور از این کار باید کلمه wordpress را پاک نمایید و آدرس فایل به صورت public_html باشد.

حذف کلمه wordpress از انتهای آدرس

 

ساخت پایگاه داده

تا اینجا ما وردپرس را توانستیم در شاخه اصلی خود قرار دهیم.در این قسمت باید پایگاه داده را بسازیم.این را حتما میدانید که بدون اتصال پایگاه داده نمیتوانید وب سایت خود را  راه اندازی کنید.به این دلیل که سایت شما قرار است اطلاعاتی را در خود داشته باشد و این اطلاعات همگی به صورت جداولی مشخص در پایگاه داده قرار میگیرد.برای این کار شما باید به صفحه اصلی Cpanel بروید و در قسمت Datavases بر روی گزینه

MySQL® Database Wizard کلیک کنید مطابق تصویر زیر :
به بخش ساخت پایگاه داده بروید
بعد از وارد شدن به صفحه MySQL® Database Wizard شما با تصویر زیر رو به رو می شوید
ورود یه نام برای پایگاه داده

در این قسمت باید نامی را برای پایگاه داده خود انتخاب نمایید و باکس وارد کنید و سپس بر روی دکه آبی رنگ Next Step بزنید

وارد کردن اطلاعات نام پایگاه داده
در این قسمت باید برای پایگاه داده خود نام کاربری و پسورد بسازیم .این را به یاد داشته باشید که پسوردی که انتخاب میکنید حتما قوی باشد و سعی کنید از قسمت Password Generator استفاده کنید.بعد از وارد کردن نام کاربری ، پسورد بر روی دکمه آبی رنگ Create User کلیک کنید
دسترسی یوزر به دیتابیس
همین طور که در تصویر بالا میبنید باید در گام سوم دسترسی های مورد نیاز کاربر به پایگاه داده را بدهید و گزینه ALL PRIVILEGES را انتخاب کنید.
در انتهای صفحه گزینه Next Step  را انتخاب کنید و تمام شما پایگاه داده خود را ساخته اید و اکنون شروع به نصب وردپرس میکنیم.

وارد کردن آدرس سایت در مرورگر

ما تا اینجا فایل های وردپرس را در روت اصلی قرار داده ایم و پایگاه داده خود را هم ساخته ایم،اکنون باید آدرس دامنه خود را در مرورگر وارد کنیم.این را به یاد داشته باشید که اگر تمام مراحل را به درستی انجام داده باشید باید با صفحه زیر رو به رو شوید.

انتخاب زبان فارسی

 

در گام اول شما باید زبان خود را انتخاب کنید. بعد از انتخاب زبان بر روی دکمه ادامه کلیک نمایید.

 

شروع نصب وردپرس

 

با گام دوم با تصویر بالا رو به رو میشوید که توضیحاتی را به شما میدهد و بعد از مطالعه بر روی دکمه بزن بریم ! کلیک کنید تا با تصویر زیر رو به رو شوید

 

ورود اطلاعات مورد نیاز برای نصب وردپرس

 

در این قسمت باید اطلاعاتی که در پایگاه داده ساخته ایم را وارد نماییم . دو مورد مهم را به شما یاد آوری میکنم یک حتما پیشوند جدول را تغییر دهید و دومین مورد این است که نام میزبان پایگاه داده را تغییر ندهید و بعد بر روی دکمه فرستادن کلیک نمایید.اگر مشکلی در وارد کردن اطلاعات شما پیش نیاید باید با تصویر زیر رو به رو شوید.

 

اجرای نصب وردپرس روی سی پنل

 

خوب تا اینجا ما عالی پیش رفته ایم و همه چیز درست است.حالا بر روی گزینه راه انداز نصب کلیک نمایید تا با تصویر زیر رو به رو شوید.

 

وارد کردن اطلاعات نام سایت و رمز عبور

خوب با وارد کردن اطلاعات و زدن دکمه راه اندازی وردپرس شما با صفحه زیر رو به رو میشوید.

وارد کردن اطلاعات ورود به سایت

 

اکنون وردپرس نصب شده است و شما قادر خواهید بود با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور وارد داشبورد وردپرس خود بشوید.

امیدوارم مقاله آموزش نصب وردپرس روی Cpanel  مفیدباشد برای شما دوستان عزیز.

مطالب مرتبط با این موضوع